Z dziejów parafii i budowy kościoła
Bliskość Warszawy, dobry klimat i ładne położenie, względnie dobra komunikacja, wreszcie urodzajne ziemie okolicznych miejscowości sprawiły, że miasto Piaseczno w latach po drugiej wojnie światowej zaczęło się rozbudowywać, powiększając znacznie liczbę swoich mieszkańców. Już pod koniec lat osiemdziesiątych władze administracyjne miasta przewidywały rozrost Piaseczna do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców. W planach perspektywicznych myślano o nowych osiedlach, a w związku z tym przewidywano również teren pod kościół.
Konkretny zamiar stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Piasecznie sięga roku 1990 kiedy to kard. Józef Glemp Prymas Polski zlecił to zadanie ks. Henrykowi Dyczce. Dekret erekcyjny parafii pochodzi z czerwca 1993 roku. Nowa parafia została wydzielona z parafii św. Anny w Piasecznie i objęła swoją posługą również powstające nowe osiedle „Słowicza”. Wierni gromadzili się na modlitwie w tymczasowej kaplicy.
W roku 1996 proboszczem został ks. Zbigniew Pruchnicki, który po dwóch latach starań (projektowania i potrzebnych zgód urzędów) w pierwszą sobotę lipca 1998 roku rozpoczął trud budowy nowej świątyni.
Projektantem kościoła został inż. Aleksy Dworczak, zaś konstruktorami inż. Janusz Frey i inż. Tadeusz Gąsecki. Wmurowania kamienia węgielnego wyjętego z fundamentów Jasnej Góry i poświęconego przez św. Jana Pawła II dokonali 16 maja 1999 roku Biskup Marian Duś i Biskup Tadeusz Pikus, sufragani warszawscy.
Biskup Marian Duś dokonał również poświęcenia dzwonów podczas Rezurekcji Wielkanocnej Jubileuszowego 2000 roku. Dzwony odlane przez Firmę Felczyńskich w Przemyślu noszą imiona: „Jezus Chrystus wczoraj dziś i na wieki” oraz „Maryja Pośredniczka Wszelkich Łask”. Dzwony zostały umieszczone w 40 metrowej wieży kościoła zwieńczonej kopułą w kształcie korony z krzyżem, symbolizującą Maryję stojącą pod krzyżem swojego Syna, Jezusa. Budowę kościoła zakończono we wrześniu 2001 roku, a w pierwszą sobotę października tegoż roku została odprawiona pierwsza Msza św. Następnego dnia, 7 października 2001 roku kard. Józef Glemp Prymas Polski podczas uroczystej Mszy św. transmitowanej przez Telewizję Polską dokonał uroczystego poświęcenia nowej świątyni.
Wewnątrz kościoła, w prezbiterium, przykuwa uwagę obraz Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask patronki kościoła, namalowany przez artystę malarza Mariusza Grądmanna. Jest on wkomponowany w wystrój ściany głównej prezbiterium, na której można zobaczyć rzeźby Aniołów podtrzymujących obraz Maryi Pośredniczki Wszelkich Łask i unoszących go w chwale i uwielbieniu. Całej tej scenie towarzyszą płaskorzeźby chórów anielskich oraz dwa Anioły unoszące koronę dla Królowej Nieba i Ziemi.
Tabernakulum jest umiejscowione w centrum ściany głównej prezbiterium i swoim kształtem nawiązuje do płomienia ognia, który oznacza ogień miłości Bożej do każdego człowieka objawionej w ofierze Jezusa Chrystusa i osobie Maryi, Matki Bożej.
W centralnej części prezbiterium znajduje się marmurowy ołtarz u podstawy którego znajduje się stągwia nawiązująca do pierwszego cudu Pana Jezusa w Kanie Galilejskiej, a także lilia – symbol czystości składanej na nim ofiary i Dziewictwa Najświętszej Maryi Panny. Z ołtarzem komponuje ambona, której kształt również nawiązuje do kwiatu lilii oraz stągwi, z której wypływa życiodajny zdrój Słowa Bożego.
Posadzka kościoła wykonana jest z włoskiego granitu, a przez środek prowadzi granitowy dywan ozdobiony liliami, które przypominając o Maryi jednocześnie ukazują Jej rolę jako Pośredniczki Wszelkich Łask i Tej, która do Boga prowadzi.
Po prawej stronie prezbiterium, patrząc od wejścia do świątyni, znajduje się ołtarz Miłosierdzia Bożego z obrazem Jezusa Miłosiernego w centrum i obrazem św. Faustyny po lewej stronie. Po stronie lewej kościoła umiejscowiona jest kaplica Krzyża Świętego, miejsce adoracji, służące ciszą i skupieniem do prywatnej modlitwy. W nawach bocznych znajdują się dwa ołtarze: św. Jana Pawła II i św. o. Pio, przy którym umieszczono relikwie tego świętego.
Wystrój ołtarzy bocznych nawiązuje do wystroju ściany głównej prezbiterium, nie tylko kształtem i sposobem wykonania, ale także kolorystyką i ozdobnymi ornamentami. Tą samą techniką została wykonana Droga Krzyżowa wzdłuż ścian świątyni. Stacje w subtelny sposób są ze sobą połączone, a jednocześnie przedstawiają odrębne wydarzenia zbawcze z ostatniej drogi Chrystusa na Golgotę. Wykonawcami wystroju wnętrza, włoską techniką graffito, są artyści: Tomasz Morek i Artur Wyszecki, a autorem obrazów w ołtarzach bocznych artysta malarz Witold Bulik.
Całość wystroju wnętrza świątyni dopełniają witraże. W 52 oknach świątyni zostały umieszczone symbole poszczególnych wezwań Litanii Loretańskiej do NMP. Witraże zostały wykonane przez Firmę Vicon z Gdyni i swoją kolorystyką znacząco wpływają na wystrój nie tylko wewnętrznej części kościoła, ale także jego strony zewnętrznej.
Wiosną 2006 roku zakupiono 34 ławki dębowe do nawy głównej kościoła oraz 4 konfesjonały stałe. Na głównej ścianie chóru umieszczono prospekt organowy. W uroczystość odpustową 7 października 2006 roku kard. Józef Glemp w asyście bpa Mariana Dusia konsekrował nową świątynię. Ks. Prymas mówił wtedy: „Chrystus powierzając z krzyża Maryję jako naszą Matkę, pragnął abyśmy swoje życie przeżywali razem z Nią; aby to Ona, Maryja była Pośredniczką łask między nami a swoim Synem. Są miejsca na ziemi, które nieustannie tę prawdę nam przypominają. Do takich miejsc z pewnością należy nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej Pośredniczki Wszelkich Łask znajdujący się w Piasecznie, a którego jest budowniczym i przewodzi od roku 1996 tutejszej wspólnocie jako proboszcz ks. prałat Zbigniew Pruchnicki”.
Uroczystość konsekracji naszej świątyni nie zakończyła jednak troski o jej piękno, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. W kolejnym 2007 roku zaprojektowano i wykonano nasadzenia drzew i krzewów na przykościelnym placu. Za rok kościół i budynki przykościelne zostały pokryte blachodachówką firmy Prószyński.
W roku 2009 odnowiono całe wnętrze kościoła, a w kasetonach głównej nawy umieszczone zostały ewangeliczne sceny z życia Matki Najświętszej. Zaczynając od prawej strony prezbiterium są to: scena Zwiastowania NMP, Nawiedzenia św. Elżbiety, Bożego Narodzenia, Pokłonu Trzech Mędrców, Ofiarowania w świątyni, Odnalezienia w świątyni, Cudu w Kanie Galilejskiej, Ukrzyżowania, Zesłania Ducha Świętego i Wniebowzięcia NMP. Również balustrada chóru zyskała nowy wygląd i ozdobiona została chórem anielskim. Wykonane w tej samej technice przez artystę Tomasza Morka dopełniły całości wystroju ścian Kościoła.
Także kaplica krzyża, jeszcze w tym samym roku, poprzez nowe witraże zyskała niepowtarzalny klimat. Wyjątkowe w swym zamyśle przedstawiają wielkich czcicieli Maryi, obok czczonych przez nich wizerunków Matki Najświętszej. I tak patrząc od ściany głównej kaplicy są to: św. Józef Oblubieniec NMP, św. Bernard z Clairvaux, św. Ludwik Grignon de Montfort, św. Maksymilian Kolbe i bł. Stefan Wyszyński.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2010 roku nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii św. Faustyny, która swą cichą obecnością pociąga coraz liczniejsze grono czcicieli. Z kolei w letnie miesiące tegoż roku nasza świątynia zyskała nową elewację poprzez otynkowanie i pomalowanie. Odtąd na mapie naszego miasta widnieje jej piękna, żółto-biało-brązowa bryła z różańcową rozetą wokół figury Niepokalanej na frontonie i subtelnymi zdobieniami nad drzwiami wejściowymi w krużgankach.
Rok 2011 obok gruntownej renowacji Bożonarodzeniowej ruchomej szopki przyniósł trudne doświadczenia. Po obfitych opadach i wichurach uszkodzony został dach kościoła, a część mieszkalna i administracyjna trzykrotnie zalana. Koniecznością zatem stała się budowa przepompowni, uszczelnienie ław fundamentowych oraz wykonanie dodatkowej izolacji fundamentów budynku kościoła.
Rozwój kultu i stale rosnąca liczba czcicieli stała się inspiracją dla sprowadzenia do naszej świątyni relikwii krwi św. Jan Pawła II. W doroczną uroczystość opustową 2012 roku dokonano ich instalacji w ołtarzu bocznym, przy już obecnym obrazie Papieża Polaka.
W liczne wydarzenia obfitował również rok 2013. Wiosną została ułożona granitowa posadzka w zakrystiach, kancelarii i na całym zapleczu kościoła. Szczególnego wsparcia wymagały również tereny zielone, stąd we wrześniu zainstalowane zostało automatyczne nawadnianie i zraszanie tak, by założenia ogrodowe wciąż zachwycały pięknem różnorodności, ilością, jak i wielością form. I choć przykościelne zieleńce budzą zachwyt przez cały rok, to ich niezwykłość szczególnie zauważalna jest wiosną, gdy krzewy i kwiaty rozkwitają, oraz jesienią gdy liście drzew przebarwiają się niezliczoną ilością kolorów. Na zakończenie roku w listopadzie gościliśmy peregrynującą po Polsce figurę św. Michała Archanioła z Gargano.
Wyjątkowym czasem dla naszej młodej wspólnoty parafialnej było Nawiedzenie Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, które przeżywaliśmy w uroczystość Matki Bożej Różańcowej 7 października 2014 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia na placu kościelnym został ustawiony witraż z wizerunkiem Królowej Polski i hasłem pod jakim przebiegło nawiedzenie: „Odnowić śluby nasze chcemy, Maryjo”. Szczególna była również Pasterka tego roku, której przewodniczył Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz. Natomiast gościem uroczystości odpustowej 2015 roku był generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Rok 2016 zapisał się w historii naszej parafii równie bogato jak lata poprzednie. Wiosną w miejscu płyt betonowych, które od czasów prowizorycznej kaplicy leżały na terenie od strony ul. Słowiczej, przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej zostało ułożone 350 m2 kostki, która utworzyła jedną całość z kostką już wcześniej leżącą wokół kościoła. W lipcu natomiast z racji Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie, gościliśmy przez tydzień w naszej parafii grupę młodzieży z Tanzanii.
Latem 2017 roku ze względu na stan techniczny i powstałe zagrożenie bezpieczeństwa koniecznym okazało się usunięcie misyjnego krzyża stojącego na przykościelnym placu. Nowy 10 metrowy krzyż misyjny poświęcił w uroczystość odpustową 7 października bp Rafał Markowski.
Kolejną udaną inwestycją było, już w roku 2018, wykonanie i wstawienie przez górali z Poronina dębowych przeszklonych drzwi wewnętrznych co sprawiło, że w kościele jest dużo cieplej ale też przybył nowy element wystroju kościoła.
W roku 2021 parafia po długich staraniach otrzymała relikwie św. abp Szczęsnego Felińskiego, św. Alberta Chmielowskiego, bł. Michała Sopoćki, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Bernardyny Jabłońskiej, bł. Elżbiety Róży Czackiej, oraz bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, które zostały uroczyście wprowadzone i zainstalowane w uroczystość odpustową. Umieszczone zostały one w relikwiarzach w formie ogników przy Obrazie Jezusa Miłosiernego. Uroczystej Mszy św. 7 października przewodniczył prowincjał ojców franciszkanów o. prof. Grzegorz Bartosik.
Ważne dla naszej wspólnoty parafialnej wydarzenie przyniósł także rok 2022. Na naszym kościelnym placu, po prawej stronie wychodząc z kościoła, stanęła kapliczka św. Józefa Oblubieńca Maryi, Opiekuna św. Rodziny i całego Kościoła. W pierwszą sobotę czerwca poświęcił ją miejscowy proboszcz ks. prałat Zbigniew Pruchnicki, oddając i zawierzając wstawiennictwu św. Józefa całą naszą parafię.
Kluczowym momentem dla naszej parafialnej wspólnoty była przypadająca w święto patronalne naszej patronki 7 października 2022 roku uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask. Nową koronę dla Obrazu w ołtarzu głównym poświęcił kard. Kazimierz Nycz. Lśniąca swoim blaskiem korona to wotum wdzięczności za wyproszone łaski i zarazem dopełnienie obietnicy podjętej przed laty, by wizerunek Maryi odbierający cześć w naszej świątyni zdobiła godna Królowej Nieba i Ziemi korona. Zaprojektowana została na wzór już istniejących elementów wystroju ołtarza i kościoła, a zwłaszcza tabernakulum. Korona, którą ofiarowaliśmy Matce Bożej to wielkie świadectwo wiary i miłości naszego pokolenia i widoczny znak wyproszonych Bożych łask.
Niewątpliwie w dziejach naszej parafii wyjątkowo doniośle zapisał się dzień 7 października 2023 roku. W Uroczystość Odpustową kard. Kazimierz Nycz podniósł naszą parafialną świątynię do godności Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Pośredniczki Wszelkich Łask. W dekrecie ustanawiającym sanktuarium metropolita warszawski napisał, że decyzję tą podjął w trosce o duchowe dobro wiernych i stale rozwijający się kult maryjny. Uroczystej Mszy św. 7 października przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a wraz z nim przy ołtarzu stanęli: generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski OSPPE, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski OSPPE, prowincjałowie franciszkanów i pallotynów, przedstawiciele kurii metropolitalnej, kapłani archidiecezji warszawskiej, oraz kapłani dekanatu.
Dziękując za ustanowienie nowego sanktuarium, generał zakonu paulinów Arnold Chrapkowski OSPPE, przypomniał, że kamień węgielny piaseczyńskiej świątyni pochodzi z Jasnej Góry. Powiedział wówczas: „Teraz nas wiąże jeszcze głębsza więź. W pewnym sensie wasza świątynia stała się bliźniaczką Jasnej Góry”. Uroczystość zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół nowego sanktuarium wraz z dziękczynnym „Te Deum”.
Szczególnym charyzmatem naszej parafii pozostaje niezmiennie pobożność maryjna. Za wzorem wielkich czcicieli Matki Najświętszej także i my polecamy się Jej matczynej opiece i orędownictwu. W tutejszym Sanktuarium oprócz wielu nabożeństw uroczyście odprawiane są Msze św. nowennowe pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej połączone z indywidualnym błogosławieństwem, oraz codzienne nabożeństwa różańcowe, za które w naszym Sanktuarium możemy uzyskać odpust zupełny.
Dzieła same mówią za siebie, tak więc niech ta nowa świątynia pozostanie również dla następnych pokoleń szczególnym znakiem wiary i miłości do Boga i Matki Jego Syna.