Grupa modlitewna "Różaniec Rodzin"
Dla kogo jest Różaniec Rodzin?
Najprostsza odpowiedź mogłaby być: dla wszystkich, którzy CHCĄ się w nią włączyć. I to słowo CHCĘ pozostaje kluczowe dla tej formy modlitwy. Kościół bowiem modlitwę w ramach Żywego Różańca – a na tej idei oparty jest Różaniec Rodzin – otoczył wieloma przywilejami.
Za kogo się modlimy?
Intencją za rodzinę, możemy otoczyć wszystkich tych, z którymi łączą nas więzy krwi, ale i tych, których na różnych etapach życia Pan Bóg nas obdarzył – osoby, które są nam bliskie pokrewieństwem ducha i w naszym życiu, jak i naszych bliskich są ważne.
To ile się trzeba modlić?
Każdego dnia trzeba odmówić jedną dziesiątkę różańca. Może to być modlitwa indywidualna, ale i wspólna. W dowolnym czasie i miejscu, byleby była odmówiona w należytym skupieniu. Św. Urszula Ledóchowska miała zwyczaj nazywać różaniec, modlitwą chwil straconych – modliła się na nim zawsze, kiedy znajdowała chociażby chwilę, której na nic innego nie mogła przeznaczyć. Odmówienie dziesiątki różańca to ok. 4 min.
Jakie są zatem korzyści?
Największą z nich jest to, iż odmawiając codziennie tylko jeden dziesiątek różańca, na mocy przywileju danego przez Kościół, uczestniczymy w zasługach i łaskach takich samych jakbyśmy odmówili codziennie CAŁY różaniec – czyli 4 części = 20 tajemnic. Jak to się dzieje? Otóż włączając się w modlitwę wspólną Różańca Rodzin, każdy odmawia jedną przydzieloną tajemnicę, ale ponieważ 20 osób odmawia kolejne tajemnice to powstaje CAŁY różaniec. Zatem modlitwa i łaska płynąca z odmawiania całego różańca dla nas i naszych bliskich to zdecydowanie najważniejsza korzyść.
Kolejną korzyścią jest WSPÓLNOTA z innymi osobami z „naszej grupy”. Doświadczenie pokrewieństwa dusz i pozyskanie towarzyszy drogi. Rodzina – ponieważ tkwi w niej taka niewyobrażalna siła MIŁOŚCI – zawsze była, i podobnie w naszych czasach, narażona jest na niszczenie i marginalizowanie. S. Łucja z Fatimy w liście do jednego z kardynałów napisała: „Ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana będzie o małżeństwo i rodzinę”, a na końcu dodała „Niemniej jednak Matka Boża zmiażdży mu głowę”. Tak więc, bycie razem, czerpanie wzajemnej siły i inspiracji to taka wartość dodana włączenia się w Różaniec Rodzin.